Birštonas – vienas mėgstamiausių mano kurortų. Čia apsilankęs supratau, kaip puikiai galima pailsėti Lietuvoje ir panorau savo atradimais pasidalinti su Tavimi. Papasakosiu apie TOP vietas Birštone, kurias čia ilsintis aplankyti privalu!
Birštonas – vienas mėgstamiausių mano kurortų. Čia apsilankęs supratau, kaip puikiai galima pailsėti Lietuvoje ir panorau savo atradimais pasidalinti su Tavimi. Papasakosiu apie TOP vietas Birštone, kurias čia ilsintis aplankyti privalu!
Tikiu, kad į Birštoną visų pirma važiuosi gerai pailsėti ir SPA malonumais pasidžiaugti, tad siūlau iš anksto pasirūpinti gera nakvyne bei poilsiu – puikių pasiūlymų rasi čia:
Nemuno išvingiuotas Birštono apylinkes tikrai verta pamatyti iš aukštai. Tada visas grožis atsiskleidžia! Iš aukštybių kurortą apžvelgti gali užlipęs į Birštono apžvalgos bokšto aikštelę, įrengtą 45 metrų aukštyje, o visas bokšto aukštis – net 55 metrai! Palyginimui, iki Mindūnų apžvalgos bokšto aikštelės lipti reikia „tik“ 36 metrus. Kylant į viršų įrengtos atokvėpio vietos, taip pat ir apačioje prie bokšto, kur dar ir stendas stovi su informacija apie Nemuno kilpų regioninio parko kraštovaizdį.
Birštono apžvalgos bokšto stilius taip pat ypatingas. Metalinė konstrukcija su maumedžio plokštėmis bei tarsi raštai palikti trikampiai langeliai primena koplytstulpį, senųjų medinių pilių bokštus bei simbolizuoja žvaigždynus dangaus skliaute.
Kur rasti: Bokšto al. 25, Birštonas.
Aukštumų mėgėjams patiks ir naujai įrengtas laipiojimo bokštas „Smagu lipti!“. Tai 12 metrų laipiojimo bokštas su 7 sienomis ir net 26 skirtingomis trasomis, kurias galima išbandyti tiek vasaros, tiek žiemos sezonais. Kylam aukštyn Birštone?
Kur rasti: Karalienės Barboros al. 1, Birštonas.
Nuotraukos iš Birštono savivaldybės archyvo
Dar žinomas kaip Vytauto kalnas, šis piliakalnis yra vienas garsiausių bei aukščiausių Lietuvoje (apie 40 metrų). Kadaise ant jo stovėjo medinė Birštono pilis ir buvo vienas iš kunigaikščio Vytauto medžioklės dvarų. Istoriniuose šaltiniuose pilis pirmą kartą paminėta XIV a. pabaigoje, ją ne sykį puolė kryžiuočių ordinas, tačiau nesėkmingai. Beje, užkopus į piliakalnį galima pasigėrėti nepaprastai gražiu vaizdu į Nemuno vingį. Atsiveria išties nuostabi panorama!
Kur rasti: Vytauto parkas, Birštonas.
Turbūt mėgstamiausia mano vieta Birštone, kai norisi ne tik pavalgyti, bet ir ramiai atsipūsti. Patiekalų skonis, aptarnavimas, pateikimas, aplinka – viskas tobula! Pats žodis „kùrhauzas“ kilęs iš vokiečių kalbos ir reiškia poilsio namų koncertų, šokių salę su bufetu. Beje, tai yra vienas iš nedaugelio išlikusių tokio tipo pastatų Lietuvoje, todėl įtrauktas į architektūros paveldo objektų sąrašą. Čia buvo atidaryta viena pirmųjų dietinio maitinimo įstaigų Lietuvoje, o Antrojo pasaulinio karo metu kurhauzas buvo bene vienintelis pastatas visame Birštone, taip ir nenuniokotas gaisrų. Vėliau jis buvo rekonstruotas, o dabar čia net tik puikių patiekalų paragauti galima, bet ir koncertų pasiklausyti bei meno parodas apžiūrėti.
Kur rasti: B. Sruogos g. 2, Birštonas.
Kai būsi Birštone, būtinai turėk su savimi puodelį! Su juo užsuk į „Tulpės“ sanatorijai priklausančią Geltonąją biuvetę, kur nemokamai galėsi atsigerti labai sveiko mineralinio vandens. Atsimenu, kai pirmą kartą išgirdau žodį „biuvetė“, jis man pasirodė labai keistas ir jo reikšmės nesupratau. Pasirodo, kad kilęs jis iš prancūzų kalbos ir reiškia statinį, iš kurio trykšta mineralinis vanduo. O šios biuvetės istorija tokia: XIX a. antroje pusėje buvo atrastas šaltinis, kurį kurorto savininkas pavadino „Viktorija“ (savo dukros garbei). Paskui šaltinis pervadintas „Vytautu“, o nuo 1928 m. jo versmę žymėjo banginio skulptūra, kurią vėliau paskandino patvinęs Nemunas. 1960 m. buvo atrastas šaltinis, sudėtimi ir skoniu labai panašus į tą istorinį. Šiandien jo vanduo teikiamas tik į Geltonąją biuvetę.
Kur rasti: B. Sruogos g. 3, Birštonas.
Vienas iš dalykų, dėl kurių man patinka Birštonas, yra nemokamos ir sveikatą gerinančios pramogos. Pavyzdžiui, labai populiari procedūra yra Kneipo terapija. Pačiame kurorto centre (visai šalia Kurhauzo) yra Kneipo sodas. Kai lauke šilta, numesk batus į šoną ir pasivaikščiok basomis per smėlį, žolę, pušų kankorėžius, atgaivink pėdas mineralinio vandens baseine, o rankas – specialiame fontane.
Kai kas gali paklausti, o kas gi tas Kneipas? Jis – XIX a. gyvenęs vokiečių dvasininkas, sukūręs unikalią sveikatinimo filosofiją. Anot jos – vanduo gydo viską, o daug geriau nei gydymas yra profilaktika. Šia idėja vadovaujamasi visame Birštone! Tad Kneipo sode ne tik maloniai praleisi laiką, bet ir grūdinsi organizmą, stiprinsi imuninę sistemą.
Kur rasti: Birutės g. 16, Birštonas.
Dar šiek tiek apie nemokamas procedūras – būtinai apsilankyk „Birutės viloje“, kur galėsi prigulti, pailsėti, pakvėpuoti mineralinio vandens prisotintu oru, paragauti vaistažolių arbatos. Viloje yra mineralinio vandens baseinas, fontanas, vandens garinimo siena. Šis paviljonas yra uždaras, tad lankytis jame gali visais metų laikais ir bet kokiu oru! Labai šauni vieta Birštone, kur būsi apgaubtas visiškos ramybės.
Kur rasti: B. Sruogos g. 1A, Birštonas.
Centrinis parkas Birštone, yra puiki vieta tiek norintiems ramybės, tiek ieškantiems daugiau judesio. Visai neseniai, 2020 metais, jam buvo suteiktas vieno žymiausių Lietuvos kurortologų dr. Vytauto Jurgio Meškos vardas. Čia rasi mini golfo takelių, įvairių lauko treniruoklių, skulptūrų, dviračių ir poilsio takų. Svarbiausia, kad viskas labai žaismingai įsilieja į bendrą aplinką. „Skulptūrų taką“ puošia žinomų Lietuvos menininkų skulptūros, suformuotas pažintinis „Nemuno kilpų“ takas, atkartojantis Nemuno vingius. Beje, parke galima išsinuomoti riedučius, riedlentes, pašaudyti iš lanko ar arbaleto. Neįtikėtinai smagu! O visai netoli yra Vasaros estrada, kur vyksta įvairūs renginiai.
Kur rasti: Poilsio tak., Birštonas.
Užuosk jūrą ir sustiprink sveikatą unikaliame mineralinio vandens garinimo bokšte. Kuo jis unikalus? O gi tuo, kad yra vienintelis toks visoje Lietuvoje! Pamenu, kaip vaikystėje mama sakydavo, kad reikia važiuoti prie jūros „jodu pakvėpuoti“. Bet per toli ta jūra, kad nuvažiuotum prie jos taip dažnai, kaip norėtum. O štai Birštone galima kvėpuoti ypatingai sveiku „jūrinio efekto“ oru. Centriniame parke stovinčio originalios architektūros paviljono sienomis teka mineralinis vanduo, kurio poveikis jaučiamas ne tik jo viduje, bet ir 50–80 metrų spinduliu aplink. Mineralinis vanduo į bokštą tiekiamas iš gręžinio „Rūta“, yra naudingas kvėpavimo ligų profilaktikai bei odai – ji tampa lygesnė, skaistesnė.
Kur rasti: Algirdo g. 21, Birštonas.
Ne kartą pasakojau, kaip apsilankius Birštone mane nustebino dviračių trasų kiekis tiek pačiame mieste, tiek aplink. Todėl būtinai noriu paminėti ir Žvėrinčiaus dviračių taką, kuriuo važiavau. Jis įrengtas to paties pavadinimo miške, esančiame Prienų kilpoje. Tarp Birštono ir Prienų besidriekiančios trasos ilgis – 10 kilometrų. Keliaudamas juo, rasi poilsio, sporto aikštelių, Velniabliūdžio gamtos taką, Žvėrinčiaus ąžuolą (dar vadinamą Vytauto ąžuolu, nes sakoma, jog medžioklės metu jis čia ilsėjosi). Jei būsi Birštone, būtinai pasivažinėk!
Seniai norėjau savo akimis pamatyti Nemuno slėnio šlaituose įsitaisiusią Škėvonių atodangą. Tai – unikali vieta, įtraukta ir į vertingiausių Šiaurės vakarų Europos geologinių objektų sąrašą! Jos aukštis siekia net 33 metrus. Pati atodanga geriausiai matoma plaukiant Nemunu, bet nuo jos pačios kokie vaizdai atsiveria... WOW! O šalia ir Škėvonių pažintinis gamtos takas yra, kurio ilgis – 1,6 km.
Kur rasti: Prienų g., Birštonas.
Prisipažinsiu, norint nusifotografuoti ant naujųjų Makaliaus sūpynių Birštone, eilėje teko pastovėti ir man. Visiškai naujos, dar dažais kvepiančios, o jau tokios populiarios! Tai – karščiausia mūsų vasaros naujiena, dovana mano mylimam Birštonui, kuriame prieš 7 metus gimė „Makaliaus Lietuvos“ projektas. Makaliaus sūpynes rasi Nemuno pakrantėje, šalia „Eglės sanatorijos“. Supantis atsiveria fantastiški vaizdai, gimsta genialios idėjos, pavyksta puikios nuotraukos ir užplūsta noras UŽKELIAUTI PASAULĮ. Atvyk pasisupti ir Tu!
Nors, kaip matai, Birštone pramogų netrūksta, visada smagu, kai populiariajame kurorte atsiranda kažkas nauja! Medicinos studentas Lukas Kemežys būtent čia sugalvojo įkurti kol kas vienintelį Lietuvoje radijo bangomis valdomų visureigių parką „4x4 Parkas“. Tai ant žemės ir 1-2 metrų aukštyje įrengta lenktynių ir kliūčių trasa, skirta specialiems radijo bangomis valdomiems modeliams. Projekto esmė – ne kuo greičiau pravažiuoti trasą, o apskritai ją įveikti, stengiantis nenukristi nuo kelio, o jei lankytojo valdomas visureigis pravažiuoja tam tikrą trasos atkarpą nenukritęs, jam skiriamas specialus prizas. Pats Lukas sufleruoja, kad kol kas niekam nepavyko jo laimėti, gal Tu būsi pirmasis įveikęs šį iššūkį?
Kur rasti: Nemuno g. 12, Birštone.
Birštone gera ne tik ilsėtis, bet ir pramogauti, tuo labiau, kad aktyvaus laisvalaikio pasiūla čia vis auga! Visai neseniai kurorte atidaryta ilgiausia Lietuvoje – net 600 metrų ilgio – rogučių trasa. Jei esi buvęs Anykščiuose, galbūt panašia jau ir teko pralėkti, tik ši – modernesnė, labiau automatizuota. Leidžiantis rogutėmis, įmanoma pasiekti iki 40 km/h greitį, o jį reguliuoti galima patiems. Didžiausias iššūkis laukia 10 metrų aukštyje – tai posūkių žiedas. Rogutės yra dvivietės, saugios, tad jomis gali leistis ir tėveliai su vaikais, o pramoga suteikia daug teigiamų emocijų tiek mažiems, tiek dideliems!
Kur rasti: N. Silvanavičiaus g. 4, Birštonas.
Į Birštoną po „SPA procedūrų“ sugrįžo kurorto simbolis – Zigmo Buterlevičiaus skulptūra „Nemuno banginukas“. Banginukas sugrįžo ne tik atsinaujinęs, bet ir pasipuošęs karališkojo kurorto simboliu – karūna. Beveik keturias tonas sveriantis granito kūrinys stovi naujoje vietoje, netoli „Tulpės“ sanatorijos – dabar prie jos patogu prieiti, pačiupinėti ir nusifotografuoti. Beje, pirmoji betoninė banginuko skulptūra, iš kurios burnos tekėjo mineralinis vanduo, iki 1959 metų žymėjo šaltinio „Vytautas“ versmę. Tačiau, pakilus Nemuno vandens lygiui, skulptūra atsidūrė po vandeniu. 2014 metais į Druskupio upelio senvagę „atplaukė“ skulptoriaus Zigmo Buterlevičiaus „Nemuno banginukas“, kuris ne tik džiugino Birštono gyventojus ir svečius, bet ir tapo labiausiai atpažįstamu kurorto simboliu.
Pats matai, kiek daug puikių vietų galima aplankyti Birštone! O jei norėsi dar daugiau po Birštoną ir apylinkes pasivaikščioti, puikių idėjų ir maršrutų rasi šiame straipsnyje.